تبلیغات
PROGERAM110 (نرم افزارهای روز ) - فناوری اطلاعات (IT ) و چالش های ظهور و توسعه آن
PROGERAM110 (نرم افزارهای روز )
به نام حضرت دوست که هرچه بر سر ما می رود عنایت اوست

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

فناوری اطلاعات (IT ) و چالش های ظهور و توسعه آن

فناوری اطلاعات (IT ) و چالش های ظهور و توسعه آن
فناوری اطلاعات (IT)چیست؟
اطلاعات (Information) نماینده داده‌ها (Data) یا واقعیات خام برای دریافت‌كننده آن می‌باشد. در واقع اطلاعات یك منبع اصلی از سازمانهای جدید است. اطلاعات همان فرم قابل استفاده از داده‌ها است كه از راه‌های خاصی بدست می‌‌آید. به عبارت دیگر اطلاعات دیتاییست كه دارای توضیح و تفسیر می‌باشد.تكنولوژی (Technology) تركیبی از مهارت‌ها و دانش‌ها و توانایی‌ها و مواد و ماشین‌ها و ابزارها است كه انسان از آن برای تبدیل كردن و یا تغییر دادن مواد خام به اجناس با ارزش و خدمات استفاده می‌كند.تكنولوژی اطلاعات یا IT تكنولوژی است كه برای ذخیره كردن و ارتباط برقرار كردن و دستكاری كردن اطلاعات استفاده می‌شود.سازمانها و موسسات از تكنولوژی در موارد عمومی‌تر و از تكنولوژی اطلاعات در موارد خاص‌تر استفاده می‌كنند تا مفیدتر و تأثیرگذارتر باشند.

تغییر نقش IT
در اوایل پیدایش IT یعنی زمانی كه كامپیوترهای “main framo” مركز جهان بودند سازمانی به نام “EDP” بوجود آمد. “EDP” مخفف كلمه “Electronic Data Processing است و در واقع این نام تمام كاری بود كه این سازمان انجام می‌داد. یعنی انجام عملیات بر روی داده‌ها با استفاده از یك وسیله الكترونیكی كه نام آن كامپیوتر است.در اوایل سال 1980 یك انقلاب بی‌سر و صدا اتفاق افتاد. شركت “IBM” اولین كامپیوتر شخصی‌اش را موسوم به “PC” معرفی كرد و نكات فنی آن را با جزئیات به عموم آگاهی داد. بنابراین این امكان را برای سایر شركتها نیز فراهم آورد تا خود را با كامپیوترهای این شركت سازگار سازند.این وسیله در ابتدا تنها در منزل استفاده می‌شد اما به سرعت در سازمانها و ادارجات و حتی در زمینه‌های ساخت و ساز نیز نفوذ كرد.در ابتدا متخصصان “EDP” نمی‌دانستند چگونه با این پدیده مقابله كنند: بعضی‌ها فكر می‌كردند این دستگاه به همان سرعتی كه بوجود آمده از بین خواهد رفت. برخی دیگر آن را به طور كلی نادیده گرفتند و عده‌ای دیگر نیز جنگی را بر علیه این باصطلاح مزاحمها آغاز كردند.بعد از مدتی این مطلب به وضوح روشن شد كه كامپیوترهای خانگی باقی خواهند ماند و این ماشین جایگاه خود را مجدداً در سازمانها بدست آورد.چند سال بعد دو تكامل دیگر اتفاق افتاد: معرفی سیستم رشته‌ای و دیگری شبكه‌های مناطق محلی یا “LAN” این دستاوردها به مردم اجازه داد تا اطلاعاتشان را با یكدیگر به اشتراك بگذارند و با هم در گروه‌های كاری كوچك یا بزرگ همكاری كنند.این تكاملها از جنبه دیگری نیز حائز اهمیت بود و آن مقابله شركت تازه تأسیس IT با همان شركت EDP بود.در حالی كه شركت قدیمی EDP در تمام سازمان خود تنها یك كارمند داشت شركت تازه تأسیس IT مجبور بود با تمام سازمان مواجه شود تقریباً تمام كارمندان در هر رده‌ای یك كامپیوتر اختصاصی متصل به شبكه در اختیار داشتند كارمندان جدیدالورود اطلاعات بسیار اندكی راجع به كامپیوتر داشتند و این در حالی بود كه كاربران سیستمهای قدیمی EDP هركدام در شاخه مربوط به خود متخصص بوده و در استفاده از این سیستمها بسیار كارآزموده بودند.بنابراین موسسه IT ملزم به برگزاری دوره‌های تخصصی مانند كلاسهای تدریس كامپیوتر شد.به خاطر اصلاح كردن نیروی تولید كارمندان و به خاطر راه‌های جدید برای برقرار كردن ارتباط و انجام كارهای گروهی سلسله مراتب قدیمی و بی‌نظم از بین برده شدند و عناوینی مانند “Flat Organization” و “Horizantal Department معمول شد.همچنین استقلال IT به طور شگفت‌آوری افزایش یافت. تقریباً تمام جنبه‌های تجارت به كمك تكنولوژی اطلاعات پشتیبانی می‌شد و یا اصولاً برپایه تكنولوژی اطلاعات بنا نهاده شده بود. همینطور كه جنبه‌های بیشتر و بیشتری از تجارت توسط IT پوشش داده می‌شد این تكنولوژی بیشتر و بیشتر مورد استفاده قرار می‌گرفت تا اطلاعات بهتری راجع به آن تجارت به دست دهد.مدیریت سیستمهای اطلاعاتی و تجارت هوشیار و ذخیره كردن داده‌ها و بازیابی آنها تبدیل به بخشی از لغات معمول مدیران تجاری شدند. در همین زمان تكامل تكنولوژیكی دیگری به وقوع پیوست: شبكه‌ها و دیجیتالی شدن ارتباطات رادیویی و تلفنی و تلویزیونی …
مردم با كمك كامپیوترهایشان شروع به كار كردند و به طور مشابهی تكنولوژی ارتباطات دیجیتالی شد. به علت این همگرایی تكنولوژی بسیاری از تشكیلات تصمیم گرفتند كه ارتباطات را نیز به دست همان كسی بسپارند كه در رأس فرآیند تجارت اطلاعات می‌باشد.امروزه IT در بسیاری از تشكیلات به هسته تجارت بسیار نزدیك و یا حتی جزوی از آن می‌باشد. این مطلب حتی در مورد سازمانهایی مانند پست و بیمه و بانكها كه محصولات غیرمادیشان بدون IT وجود نخواهد داشت نیز صادق است.برای مثال یك حساب بانكی ساده را در نظر بگیرید. این یك مسأله كاملاً خیالی است كه هیچ تجلی فیزیكی ندارد و فقط روی دیسكها و در حافظه كامپیوترهای بانك موجود است. نمونه دیگر بورس اوراق بهادار به شیوه مدرن می‌باشد كه تمامی معاملات از بیتهای شناور در شبكه معاملات بورس هستند و باز هم هیچ معامله فیزیكی در بین نیست.در بسیاری از سازمانها این مطلب به وسیله حضور یك نماینده (مامور اطلاعاتی ارشد یا CIO) در تیم مدیریتی ارشد منعكس می‌شود. CIO رییس مدیرهای تكنولوژی و همچنین مدیرهای تجاری است و در واقع رابطهای بین این دو است.
در سایر سازمانها نیز كه IT تقریباً یك تابع پایه‌ای است یعنی مدیر IT نقش خود را به عنوان مدیریت سازمانی كه به سمت اهداف تكنولوژیكی سوق داده شد ایفا می‌كند.هم‌اكنون حباب اینترنت در حال انفجار و اقتصاد جهان در حال پسرفت است. تجارتها برای نجات خود از این بحران و حفظ حیات خود در حال تمركز یافتن بر روی فعالیتهای هسته‌ای خود می‌باشد. برای حوزه IT نیز این زمانها زمانهای سختی است. زیرا باید ارزش خود را بیش از پیش ثابت كند.سطح استخدام كارمندان IT منجمد شده و یا حتی كاهش یافته و پروژه‌های جدید كمی موجود هستند و سیستمهای فعلی اول باید بازگشت سرمایه‌گذاری را نشان دهند. همانطور كه گفته شد تكنولوژی اطلاعات و ارتباطات جهانی دوران ناخوشایندی را سپری می‌كند و مدیران تكنولوژی در معرض اعتراض اشخاص مالی می‌باشند كه همواره برای كاهش هزینه‌ها تلاش می‌كنند.تحت این شرایط بیش از پیش نیاز به متخصصین با اطلاع احساس می‌شود.
تكامل صنعت IT
صنعت IT بخش بسیار متنوعی از اقتصاد می‌باشد كه شامل هزاران شركت كوچك متوسط و بزرگ بوده كه به بازارهای مختلفی خدمت می‌كنند.یك شیوه نگرش به این مسأله تمییز دادن و تشخیص دادن سه بخش تمركز یافته بر سخت‌افزار و نرم‌افزار و خدمات می‌باشد.تا سال 1980 این سه بخش به صورت عمودی ساخته می‌شدند. مشتریان از تعداد كم فروشنده‌ها مثل “DEC” یا “IBM” یا “Wang” مجبور به انتخاب یك راه‌حل مختص IT شدند. این فروشنده‌ها راه‌حلهای كامل را كه شامل سخت‌افزار و نرم‌افزار و سرویسهای مربوطه بودند ارائه دادند. به دلیل خاص بودن ذاتی راه‌حلهای IT خریداران به تهیه‌كنندگان خاص وابسته بودند و این موضوع شانس كمی را برای سایر فروشندگان باقی می‌گذاشت تا محصولات و یا خدمات خود را ارائه دهند.دو اتفاق باعث تغییر اساسی در این وضعیت شد: معرفی “Micro Processors و دیگری ساخت نرم‌افزارهای استاندارد باز. این‌دو مورد باعث تغییر صنعت IT از ساختار عمودی به ساختار افقی گردید.در حال حاضر فروشندگان سخت‌افزار و نرم‌افزار و ارائه خدمات تخصص یافته‌اند.امروزه صنعت IT یكی از پویاترین صنایع در اقتصاد جهانی است. به عنوان یك بخش IT نه تنها میلیونها شغل سطح بالا ایجاد می‌كند بلكه به سایر موسسات نیز كمك می‌كند تا نه تنها كاراتر و مفیدتر باشند بلكه باعث نوآوری شوند.و در پایان اینكه IT نه تنها در زمینه كامپیوتر بلكه در زمینه‌هایی از قبیل منابع انسانی و سیستمهای اطلاعاتی و منابع اقتصادی و… نیز كاربردهای فراوانی دارد. لازم به ذكر است كه تمامی مطالب عنوان شده تنها بخش كوچكی از مقوله فناوری اطلاعات بود كه به شرح و توضیح چگونگی پیدایش IT پرداخت.

How much does it cost to lengthen your legs?
شنبه 18 شهریور 1396 04:42 ق.ظ
Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles?
I mean, what you say is fundamental and everything. Nevertheless just
imagine if you added some great visuals or video clips to give your posts more, "pop"!

Your content is excellent but with images and clips, this blog could definitely be one of the very best in its niche.
Superb blog!
Why does it hurt right above my heel?
دوشنبه 30 مرداد 1396 05:03 ب.ظ
It's the best time to make a few plans for the future and it
is time to be happy. I've learn this submit and if I may I want to recommend you some
attention-grabbing issues or advice. Maybe you can write next articles regarding this article.
I want to read even more issues approximately it!
How does Achilles tendonitis occur?
دوشنبه 16 مرداد 1396 07:24 ق.ظ
It's an awesome paragraph designed for all the online viewers; they
will obtain benefit from it I am sure.
What do you do for a sore Achilles tendon?
شنبه 14 مرداد 1396 10:52 ق.ظ
Nice post. I was checking constantly this blog and
I'm impressed! Very helpful information specifically the last part :
) I care for such info a lot. I was seeking this
certain information for a long time. Thank you and best of luck.
cheryllsiemering.hatenablog.com
جمعه 6 مرداد 1396 09:01 ب.ظ
Howdy! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I truly enjoy reading through your
articles. Can you suggest any other blogs/websites/forums that go
over the same topics? Thanks a lot!
manicure
یکشنبه 3 اردیبهشت 1396 01:31 ق.ظ
It's really a cool and useful piece of info. I am glad that you
simply shared this helpful info with us. Please keep us
up to date like this. Thanks for sharing.
BHW
شنبه 2 اردیبهشت 1396 06:28 ب.ظ
Fantastic items from you, man. I've take note your stuff prior to and you're simply too fantastic.
I actually like what you've obtained here, really like what you're stating and the
way wherein you say it. You're making it entertaining and you still care
for to stay it smart. I cant wait to read much more from you.
This is really a great web site.
BHW
جمعه 1 اردیبهشت 1396 09:48 ب.ظ
Incredible! This blog looks exactly like my old one!
It's on a totally different topic but it has pretty much the same page layout and design. Wonderful choice
of colors!
manicure
چهارشنبه 9 فروردین 1396 08:50 ب.ظ
Hello my loved one! I wish to say that this post is amazing,
nice written and include approximately all vital infos.

I would like to peer more posts like this .
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

درباره وبلاگ

دوستان، بیشتر این نرم افزار ها از سایتهای معتبر گرفته شده است البته از صاحبان سایت اجازه گرفته شده است .
کسانی که مایل به تبادل لینک هستند اول ما را با نام PROGERAM110 لینک کنند بعد از طریق نظر خواهی به من اطلاع بدهند تا من نیز آنها را لینک کنم .
:: این وبلاگ نیاز به همکار دارد ::
شماره تماس : 09194940923
مدیر وبلاگ :

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • چه نوع نرم افزار هایی به کار شما می اید ؟نویسندگان